FK ISKRA BORČICE - oficiálna stránka klubu

Do Borčíc bez navigácie

Do Borčíc bez navigácie

Jeho koniec v Košiciach mal trpkú príchuť. Z kapitána mužstva a miláčika fanúšikov sa za okamžik stal nechcený artikel, ktorý bol preradený do béčka. Odvtedy ubehlo niekoľko týždňov a Peter Bašista sa teší na novú výzvu, posunúť Iskru Borčice ešte vyššie. Aké má urastený stopér prvé pocity z nového angažmánu a na čo sa najviac teší?

Ako sa zrodil váš príchod do Iskry?

- Už skôr sa s nami rozprával agent Juraj Martvoň, že je takáto možnosť, žeby sme mohli ísť do Borčíc spoločne s Janom Novákom. Vedeli sme teda o záujme, ale boli v hre aj iné možnosti, ktoré napokon padli. Už sme nechceli čakať, a tak sme sa dohodli na polročnej spolupráci.

Borčice už pre vás zrejme neboli neznámou. Za posledné obdobie vyvolali pozitívny rozruch na Slovensku. Je to tak?

- Vedeli sme, že sa tu skladá dobré mužstvo aj s chalanmi, čo už majú v najvyššej súťaži niečo odohraté. Je tu ambiciózny majiteľ, ktorý sa snaží, aby to tu všetko fungovalo. Informácie som teda nejaké mal.

Aký ste mali prvý dojem, keď ste prišli do dediny?

- Prostredie som nejak neriešil. Mňa zaujíma najmä futbalová stránka. Štadión sa buduje, je tu mix hráčov. Vedel som, že to tu je menšie, ale okolie je tu veľmi pekné.

Je to pre vás ľahšie, že ste prišli z Košíc dvaja spoločne s Jánom Novákom?

- Vždy je to ľahšie, keď niekde človek nejde sám. Už sme však v takom veku, žeby sme to zvládli aj sami. Samozrejme, vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Potrebovali ste do Borčíc navigáciu?

- Nie, nie. Vedeli sme, že to je hneď vedľa Nemšovej. Trafili sme v pohode, akurát sme chvíľku hľadali štadión. Tým, že sme prišli skôr, tak sme mali čas sa previesť po dedine autom.

Aké máte ambície v Borčiciach?

- Do mužstva sa vkladá veľa, majiteľ chce asi ísť ešte vyššie. Mal som problémy so zlomeným malíčkom, takže chcem najmä pravidelne hrávať a pomôcť k tomu, aby mužstvo malo výborné výsledky.

Na jar sa môžete v skupine o postup stretnúť aj s Košicami. Priali by ste si to?

- Ťažko sa dá niečo dopredu predpovedať, ale verím tomu, že budeme hrať v skupine o postup.

Kto je Peter Bašista?

Narodil sa 6. apríla 1985 v Prešove. Svoju futbalovú kariéru začal v MFK Slovan Sabinov. Ako 16-ročný hrával za Tatran Prešov prvú ligu. Neskôr hrával za Steel Transe Ličartovce, Žilinu aj Košice, kde bol kapitánom mužstva. Košiciach a skúšal šťastie aj v pražskej Sparte. V apríli 2008 mu lekári zistili, že ložisko virózy prechladnutia sa prenieslo na srdcový sval. Mal zakázané vykonávať akúkoľvek zvýšenú telesnú námahu. Koncom septembra 2008 mu lekári povolili plnú záťaž a 4. novembra toho istého roku už odohral prvý zápas po zdravotných problémoch. V sezóne 2013/2014 vyhral s Košicami Slovenský pohár, keď vo finále porazili Slovan Bratislava a zahral si Európsku ligu UEFA proti Slovanu Liberec. V najvyššej súťaži odohral 159 stretnutí a strelil 3 góly.