FK ISKRA BORČICE - oficiálna stránka klubu

Najlepšia partia v borčickej histórii, tvrdí tréner

Najlepšia partia v borčickej histórii, tvrdí tréner

Dorastenci Borčíc mali v stredu ukončenie majstrovskej sezóny. Prehrali v nej iba jediný raz a zaslúžene súťaž vyhrali. O skončenom ročníku sme sa porozprávali s trénerom Iskry Štefanom Grendelom.

Máte za sebou úspešnú sezónu. Aké spomienky vám zostávajú?

- Všetko iba v pozitívnom slova zmysle. V priebehu aktuálneho týždňa sme mali ukončenie. Zostali nám z neho pekné spomienky. Pán Panák nám prišiel odovzdať víťazný pohár. Zaspievali sme si, zaspomínali. Chlapci povedali zopár príbehov, ktoré zahriali pri srdiečku. A azda najviac ma potešilo, keď najväčší vagabund v tréningovej morálke povie, že robil chybu, keď vynechával tréning s takou vynikajúcou partiou. Teraz nám odíde deväť hráčov. Neviem, či ešte dokážeme vytvoriť taký silný kolektív.

Spomínate výbornú partiu. Bola najlepšou vo vašej trénerskej kariére?

- Čo sa Borčíc týka, určite áno. Trikrát sme postupovali a vždy bola základom partia. Táto z nich bola najsilnejšia. Vznikla správna chémia a všetko šlo ako malo. Klobúk dole pred chalanmi za to, čo dokázali. Bolo nás trinásť alebo štrnásť, ale tím bol kompaktný. Nestalo sa, že by niekto o sebe nedal vedieť, ak neprišiel na tréning alebo zápas.

Nebolo napokon výhodou, že vás bolo tak málo? Partia sa predsa mohla o to viac zomknúť.

- Z tohto hľadiska som sa na to nepozeral. Možno áno, možno nie. Zdravá konkurencia však nie je na škodu. A tú som za posledné štyri roky pri doraste nezažil. Chlapcov je málo, čo pociťujeme v záveroch sezón, kedy doľahnú zranenia. Veď aj túto sezónu sme ledva dohrávali jedenásti.

Končí sa jedno obdobie dorastu v Borčiciach. Chlapcov ste trénovali dlhšie roky. Vnímate, že urobili posun vpred?

- Tí, ktorí vydržali najdlhšie, šli výkonnostne výrazne hore. Posledný rok boli ťahúňmi Hudcovský, Sameš a Machara. Ostatní sa k nim pridali.

O mladej generácii sa hovorí, že nemá o nič záujem. Museli ste na chlapcov tlačiť, alebo motivácia prichádzala sama od seba?

- Určite som bol chvíľami v neobľube. Snažil som sa na nich vplývať, čo sa tréningovej morálky týka. A podarilo sa. Možno ma niektorí za to nemali radi, ale už som taký. Na tréningoch som prísny. Uplatňujem metódu medu a biča zároveň. Ak by som bol iba dobrý, neprospelo by nám to. Hráči by sa všetko snažili zľahčovať. Pri záverečnom posedení v uvoľnenej atmosfére to už chápali všetci.

Zažili ste úžasné sezónu. Čo vám z nej najviac utkvelo v pamäti?

- Oddanosť. Napríklad Michal Švitel mal zlomený priehlavok, no zápasy odkrivkal. Prednedávnom mal minimálne narazené rebro a sezónu dohrával so sebazaprením. Chlapci šli aj cez bolesť svorne za jedným cieľom. Vyhrať súťaž.

Boli ste kúsok od toho, aby ste sezónu odohrali bez jedinej prehry. Mrzí strata bodov v Lednických Rovniach o to viac?

- Asi to tak malo byť. V závere sezóny nám chýbalo pár hráčov, nemali sme už potrebnú kvalitu. Na Rovniach sme urobili niekoľko chýb... Škoda, napokon sme zostali bez povestnej čerešničky na torte.

Kedy ste si prvý raz povedali, že už nemôžete titul pustiť?

- Takmer do konca súťaže bolo všetko otvorené. Dôležité bolo zakopnutie Lednických Rovní v Novej Dubnici. Potom som už cítil, že to nepustíme z rúk. Nemali sme to jednoduché. Prišli aj obavy. Chodili sme na tréning siedmi či ôsmi. Na zápas sme boli ledva jedenásti. Stať sa mohlo všeličo. Chlapci situáciu zvládli. Už na prvom tréningu som im povedal, že chcem súťaž vyhrať. Rovnako sa vyjadrili aj oni. A podarilo sa. Aktuálne sa Hasidlo, Machara a Sameš posúvajú medzi štvrtoligových mužov. Snáď sa presadia. A ak nie, môžu svoju kvalitu preukázať v okolitých kluboch.

Ako vidíte ich šance v prvom tíme?

- Myslím si, že minimálne jeden z nich sa presadí. Nechcite však odo mňa konkrétne meno. Všetko je teraz na nich. Mužský futbal je o niečom inom ako mládežnícky. Machara odohral v Turecku deväťdesiat minút proti juniorke Šachtaru Doneck a nesklamal. Šancu má každý z nich. Driemu v nich kvalitní futbalisti a je iba na nich, aby ukázali, čo v sebe majú. Budem im držať palce.

Do začiatku novej sezóny chýba ešte viac ako mesiac. Skladáte už tím pre ďalší ročník?

- Už pár týždňov chodia na tréningy chlapci z okolitých klubov. V sobotu máme v Pruskom turnaj, ktorý je vlastne rozlúčka pre odchádzajúcich chlapcov. Rád by som tu vyskúšal aj nové tváre. Mám vyhliadnuté mená z Pruského aj Bolešova. Snáď prídu. Neustále zháňame nové tváre. Nie je to jednoduché, ale kedy bolo? Jedná sa o proces, ktorý sa neustále opakuje.