FK ISKRA BORČICE - oficiálna stránka klubu

Tréner brankárov Vaňo: Post jednotky je stále otvorený

Tréner brankárov Vaňo: Post jednotky je stále otvorený

Už počas jesennej časti naskočil do realizačného tímu tréner brankárov Ivan Vaňo. Práve on je zodpovedný za prípravu našich gólmanov  a počas sústredenia  v Turecku v rozhovore prezradil ako vidí všetkých štyroch brankárov v Borčiciach a ako sa mu s nimi pracuje.

K mužstvu ste naskočili počas jesene. Aké sú vaše doterajšie dojmy z pôsobenia v Iskre?
- Práca je veľmi dobrá, klub napreduje. Vidieť, že Iskra postupne naberá na obrátkach a klub sa profesionalizuje. V každom tíme sú aj negatíva, ale u nás to prevažujú len pozitíva. Moja robota ma napĺňa a baví a mám výborné pocity.

Pred vami klub nemal trénera brankárov...
- V mužstvách prvej i druhej ligy vo svete je trendom, že klub by mal mať trénera brankárov, pretože tento post je veľmi dôležitý. Nie nadarmo sa hovorí, že brankár je špecifická pozícia. Útočník má stále možnosť dať gól, keď zahodí šancu, ale za gólmanom je už len sieť.

Boli ste na jeseň spokojný s výkonmi vašich zverencov?
- V tom čase tu bol stabilnou jednotkou Pavol Penksa. Dvojku mu robil Miloje Prekovič. Videl som na oboch, že majú chuť pobiť sa o post jednotky. Nebol však dôvod Penksu meniť, keďže sa vyhrávali zápasy. Miloje však bol nachystaný kedykoľvek zaskočiť.

Penksa tu nie je, pomohla Prekovičovi pozícia dvojky?
- Je to typ chalana, ktorý chce na sebe stále pracovať. Môžem zodpovedne povedať, že ešte nikdy neodflákol tréning.

Novicom je Dalibor Rožník. Ako sa ukazuje?
- Poviem pravdu, nepoznal som ho. Zistil som si však, akú má povahu či brankárske kvality. Spoznal som výborného človeka a som šťastný, že som ho stretol. Chcel by som však od neho, aby to dobro z civilu zahodil a na ihrisku by bol z neho pravý opak. Je to ctižiadostivý chalan. Výborne sa s ním pracuje, má perfektnú prácu s nohami. Má veľké predpoklady.

Máte aktuálne jasnú jednotku?
- Máme dvoch vyrovnaných brankárov. Miloje i Dalibor môžu kedykoľvek nastúpiť do brány. Sú to gólmani, ktorých nemusím učiť chytať, lebo od detstva dostali základy. Musím ich len pripraviť fyzicky aj psychicky. Moje tréningy nie sú ľahké, ale obaja vedia, že sú dve možnosti - buď má človek talent alebo si to musí odmakať. Ani jeden z ich talent nie je, ale to, kam sa dostali dokázali svojou tvrdou prácou. Sú na jednej lodi. Je to na nich, aby sa pobili o post jednotky.

Prekovič sa zlepšil už aj v slovenčine. Ako spolu komunikujete?
- Už s ním komunikujem normálne po slovensky, rozumieme si. Mne sa veľmi páči srbština, takže teraz on učí mňa (smiech).

Na sústredení je aj mladý Branislav Žilka. Ako vnímate jeho pozíciu?
- Je to chalan, ktorý trénuje a snaží sa. Chýba mi v ňom Iskra. Verím, že nepovedal posledné slovo a dúfam, že bude tvrdo na sebe pracovať, aby sa len neviezol a mal životný cieľ chytať aj druhú ligu. Musí naďalej makať, aby sa v prípade potreby mohol postaviť do brány, a že úsilie z tréningu nebolo márne.

Do zimnej prípravy ste vytiahli aj dorastenca Dominika Huňu. Ako ho vnímate?
- Vybral som si ho, pretože to bol brankár samouk, ktorý doteraz nemal trénera brankárov. Začína akoby od nuly. Má chuť sa zlepšovať, je dobre stavaný a má všetky predpoklady, aby mohol niekedy chytať veľký futbal. Nemusí to byť v Borčiciach, môže to byť inde. Mojou prácou je aj učiť chytať a to ma baví a napĺňa, aby sa moja robota ukázala.

Môže mu pomôcť aj to, že cestoval s mužstvom do Turecka?
- Apeloval som na to, aby šiel s nami a vyskúšal si ako to funguje. Ďakujem vedeniu, že mi vyhoveli. Teší ma, že sa pripravuje s nami a bude si to vážiť a odovzdá to v tréningoch. Mám radosť z každého jeho dobrého zákroku.

Fotogaléria

  • Tréner brankárov Vaňo: Post jednotky je stále otvorený
  • Tréner brankárov Vaňo: Post jednotky je stále otvorený
  • Tréner brankárov Vaňo: Post jednotky je stále otvorený