FK ISKRA BORČICE - oficiálna stránka klubu

Bola to parádna jesenná časť, teší sa Grendel

Bola to parádna jesenná časť, teší sa Grendel

Dorastenecký tím Iskry pod vedením trénerskej dvojice Štefan Grendel-Roman Hasidlo má za sebou úspešnú jeseň. Zimovať môžu spokojne a pokojne. V štrnástich zápasoch nenašli premožiteľa a na všetkých súperov sa pozerajú z prvej pozície. O jesennej časti sme sa porozprávali s kormidelníkom Štefanom Grendelom.

Máte za sebou úspešnú jesennú časť. Aké pocity vo vás rezonujú?

- Jeseň nám priniesla veľmi dobré výsledky a nie len to. Predvádzali sme aj pohľadný futbal. Až na určité pasáže v dueli s rivalom z Lednických Rovní sme v drvivej väčšine boli dominantným tímom. Na to, že káder tvorilo zväčša iba trinásť futbalistov, to bola parádna jesenná časť.

K doraste ste sa vrátili po trištvrte roku. V akom stave ste našli káder?

- Prípravu sme začali 16. júla. Z pôvodnej zostavy odišlo šesť hráčov a zostalo deväť. Z toho neskôr pre školu skončili Ciesar a Rózsahegyi. S Bošanmi vylúčil rozhodca na dlhšie obdobie kapitána Barteka, ktorý sa neskôr aj zranil. Museli sme zháňať nové tváre. Prišli štyria futbalisti z Bolešova, jeden z Nemšovej a v priebehu sezóny ešte dvojica mladíkov z Trenčianskych Teplíc. Čo sa týka počtu hráčov, stav rozhodne nebol dobrý. Teší ma, že napriek nízkej kvantite sme mali vysokú kvalitu. Nové tváre zapadli do mužstva. Fungovala chémia, vytvorili sme veľmi dobrý kolektív, a to sa odrazilo na výkonnosti.

Ste ambiciózny tréner. Bol hlavný cieľ od začiatku súťaže skončiť na prvom mieste?

- Za akýchkoľvek okolností som pevne dúfal v to, že sa vyšplháme až na úplný vrchol. Začali sme vo veľkom štýle. Troška nás pribrzdil už spomínaný zápas v Bošanoch. Neustále sme však všetci dúfali v prvé miesto. Nie je však dôležité iba byť prví. Keby sme nehrali futbal podľa mojich predstáv, celkové umiestnenie by netešilo.

Máte bohaté skúsenosti s mládežníckym futbalom. Dorast Iskry ste z okresných súťaží priviedli v nedávnej minulosti do IV. ligy. Čo sa snažíte chlapcom vštepovať?

- Aby si zvykli na mužský futbal. Počas jesene sme odohrali púť prípravných zápasov so štyrmi seniorskými tímami. Tlačím ich do toho, aby sa nebáli hrať futbal, aby ich futbal bavil, aby divákom ponúkli futbal, ktorý sa bude páčiť. Nie vždy je to jednoduché. Máme úzky káder a nie vždy sa podarí, aby boli všetci na tréningu. Tak to ale v amatérskom futbale býva...

Káder je veľmi úzky. Chlapci toho častokrát mali plné zuby, pridružila sa únava a zranenia. Darí sa vám ich napriek všetkému motivovať?

- Bez problémov. Najlepšou motiváciou je, keď proti nám každý súper nastúpi so stodesaťpercentným nasadením a nešetrí nás po žiadnej stránke. Častokrát sme šli až na hranu zdravotného rizika. Napríklad Švitel až po sezóne zistil, že mal zlomeninu. Posledných šesť zápasov sa sťažoval na bolesti, takže som ho v priebehu zápasov striedal. Klobúk dole pred všetkými za výdrž.

Až deväť zápasov ste hrali na ihriskách súperov. Mali ste obavu zo straty veľkého počtu bodov a prípadnej straty možnosti bojovať o titul?

- Vždy je lepšie odohrať vyrovnaný počet zápasov doma a vonku. My sme to však zvládli. Čo by za to niektorí dali, keby celú jesennú časť neprehrali. Vonku sa hrá ťažšie, častokrát sa pridružia aj mnohé nefutbalové okolnosti. Napriek tomu sme všetky prekážky zvládli.

V lige je Iskra jednoznačnou ozdobou. Aké sú reakcie súperových funkcionárov a trénerov na vašu hru?

- Súperi z nás mali poriadny rešpekt. Máloktorí sa pustili do otvoreného boja. Poväčšinou sa sústredili na defenzívu. Väčšina súperov vládala proti nám iba sedemdesiat minút. Uznanlivých slov bolo viacero. Príjemné spomienky nám zostali na Veľké Kostoľany a Nitrianske Rudno.

Až štyroch súperov máte z blízkeho okolia. Cítiť v konfrontácii s Novou Dubnicou, Nemšovou, Belušou alebo Lednickými Rovňami rivalitu?

- Jednoznačne áno. Hráči chodia spolu do škôl, sú kamaráti, alebo spolu hrali v jednom tíme v minulosti. V spomínaných zápasoch je cítiť, že sú iné ako tie ostatné.

Čo si na vašich zverencoch vážite?

- V prvom rade to, že so mnou vydržali (smiech). Každý vie, aký som náročný. Ja aj moji zverenci sme museli urobiť určité ústupky. Určite ukázali veľkú výdrž. Nie je jednoduché hrať futbal. Mohli sa o tom presvedčiť napríklad aj Bolešove, kde sa viackrát museli prezliekať na tribúne. Nič ich však neodradilo, stále pracovali naplno.

Máte za sebou prvý polrok spolupráce s asistentom Romanom Hasidlom. Pochvaľuteje si?

- Bez dobrej spolupráce by to nešlo. Zobral ma pod ochranné krídla a mohol som sa vo väčšine času venovať športovej činnosti. Spolupráca nám funguje skvele. Po technickej stránke vedel mančaft skvele zabezpečiť. Verím v úspešné pokračovanie našej spolupráce.

Vidina prvého miesta a následného postupu je lákavá. Brali by ste postup do III. ligy?

- To nie je otázka na mňa, ale na pána majiteľa. Ak by sme súčasný dorast dokázali posilniť, potrebovali by sme ešte fúziu s nejakým iným klubom, aby sme dokázali vytvoriť dvojičku v podobe mladšieho dorastu.